Évről évre folyamatosan növekszik a kitoloncolások száma Európában, évente több mint másfélszeresére emelkedve.

Az Európai Unió központi szereplővé vált a kontinens energiapolitikájának modernizálásában. Az Európai Bizottság nemrégiben számos új támogatási és szabályozási reformot jelentett be, amelyek célja a fenntartható energiagazdálkodás elősegítése. Ha Ön is szeretné részletesen megismerni az eddigi eredményeket és a jövőbeli kilátásokat, ne habozzon részt venni szakmai rendezvényünkön!

A friss jelentés kiemeli, hogy a schengeni övezet komoly előnyöket hozott az uniós polgárok számára, hiszen ez az EU belső piacának gerince, amely közel 450 millió ember életét könnyíti meg. Több mint félmilliárd idelátogatóval, tavaly ismét a térség lett világ leglátogatottabb úti célja, ami az egész régió gazdasági növekedéshez hozzájárult. Mindez olyan értéket képvisel, amit .

Fontos eredményként könyvelik el Bulgária és Románia teljes schengeni csatlakozását is, akik a közelmúltban Magyarország soros elnökségének végére váltak a térség részévé. Mindez olyan érték, amit meg kell védeni a visszaélésektől - így a fokozott erőfeszítéseknek köszönhetően - jelentősen csökkent a schengeni külső határokon történő szabálytalan átkelések száma is.

A tavalyi év során körülbelül 240 000 eseményt dokumentáltak.

Az ukrajnai háború kirobbanását megelőző 2021-es év statisztikái már a 200 000-es számok közelében mozognak, miközben az orosz hibridháborús stratégiák szerves részét képezi a migrációs nyomás folyamatos növelése, különösen a lengyel határok mentén.

A Bizottság továbbra is elkötelezetten dolgozik a politikai és operatív irányítás megerősítésén, valamint a digitalizációs keretrendszer gyorsabb kidolgozásán, amely lehetővé teszi a biztonsági kockázatok hatékonyabb azonosítását és kezelését. Ezen felül kiemelt célja a közös hírszerzési és műveleti rendszer kiépítése is, amely révén a bűnüldöző hatóságok szorosabb együttműködése biztosítja, hogy még rugalmasabban és gyorsabban reagálhassanak a folyamatosan változó biztonsági kihívásokra.

A határvédelem fokozása érdekében a hatóságok arra törekednek, hogy még szorosabbra fűzzék a kapcsolatokat partnerországokkal, valamint egységes eljárási kereteket hozzanak létre az Európai Unió területén jogszerűtlenül tartózkodó személyek visszaterelésére. A közelmúltban a Bizottság közzétett egy listát azokról az államokról, ahová gyorsított eljárás keretében lebonyolíthatóak a visszautasított kérelmekkel érkező személyek visszatoloncolásai.

Az Európai Unió határvédelméért felelős kulcsszereplője a Frontex, amely jelenleg komoly átalakuláson megy keresztül. Egy új javaslat értelmében a tervezett 10 ezer fős létszám helyett 2027-re már 30 ezer fővel kívánják erősíteni a szervezetet. Ezzel párhuzamosan a Frontex költségvetése is jelentős mértékben bővül: míg 2022-ben és 2023-ban körülbelül 830 millió eurót költöttek, tavaly ez az összeg már 922 millió euróra emelkedett.

Idén a tervek szerint több mint 1,12 milliárd eurós keret áll rendelkezésre, ami körülbelül 458 ezer milliárd forintnak felel meg, így jelentős anyagi forrásokkal gazdálkodhatunk.

A legújabb jelentés részletesen elemzi a felügyeletük alatt álló kitoloncolások alakulását is, amely az utóbbi években drámai növekedést mutatott. 2023 és 2024 között a kitoloncolások összességében 12%-kal emelkedtek, míg a Frontex intézkedések száma egy figyelemre méltó 64%-os növekedést regisztrált ugyanebben az időszakban. Ezen túlmenően, az önkéntes visszatérések arányában is jelentős javulás figyelhető meg a kényszerű kitoloncolásokkal szemben.

A Bizottság vállalja, hogy a tagállamokkal együttműködve dolgozik majd Schengen teljes potenciáljának kiaknázásán és a 2025-2026-os irányítási ciklusban a fennmaradó kihívások kezelésére fog összpontosítani, beleértve az irányítási keret megszilárdítását és a szakpolitikai koordináció javítását is.

Related posts