A Nemzeti Régészeti Intézetet zsarolóvírusos támadás érte, amely komoly fenyegetést jelentett az intézmény digitális infrastruktúrájára és az ott található értékes adatok biztonságára.

Novák Katalin ismét kifejtette véleményét a kegyelmi botrány kapcsán: hangsúlyozta, hogy számára lényegtelen, ki tette a javaslatot a kegyelem odaítélésére. A témában készült videóban világosan artikulálta álláspontját.

A támadás során a hekkerek hozzáférhettek érzékeny adatokhoz, köztük akár a nagy állami stratégiai beruházások tervdokumentációihoz is. Bár hivatalos információk még nem állnak rendelkezésre arról, hogy pontosan milyen adatok kerültek veszélybe, a HVG értesülései szerint a hekkerek váltságdíjat követelnek a titkosított tartalmak újbóli hozzáféréséért cserébe. Az ügyben Demeter Szilárdot is megkeresték, de egyelőre nem érkezett érdemi válasz.

(A legújabb információk itt találhatók)

A RamsomHub hekkercsoport elsősorban észak-amerikai célpontokat helyez fókuszba, és eddig nem volt jellemző, hogy nonprofit szervezeteket támadjanak meg. A csoport működését először 2024 telén figyelték meg, és eddig soha nem támadtak meg ugyanazt a célt kétszer. A rendőrség jelenleg nem erősítette meg, hogy érkezett feljelentés hozzájuk, illetve hogy nyomozás folyik az ügyben.

Az NRI tájékoztatása szerint más jelentős közgyűjtemény-kezelő intézmények is hasonló kibertámadások áldozatai lettek. Például a British Library 2023 októberében hasonló helyzetbe került, ami miatt hónapokig képtelenek voltak bizonyos szolgáltatásaikat nyújtani. Az NRI a lapnak azt is megemlítette, hogy a RansomHub zsarolóvírusa fertőzte meg a szervereket, azonban a támadás "megrendelőjének" kiléte továbbra is ismeretlen.

Ez nem az első alkalom, hogy hekkerek hozzáfértek állami információkhoz Magyarországon. Korábban a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) zsarolóvírus-támadás célpontjává vált, amelynek következtében a hekkerek titkosították a magyar katonai és rendvédelmi szervek védelmi és biztonsági beszerzéséért felelős állami cég adatfájlait.

Az elkövetők ötmillió dolláros váltságdíjat követeltek, fenyegetve azzal, hogy nyilvánosságra hozzák az érzékeny adatokat. A történet során a hekkerek először úgy tűnt, hogy megosztják az eladó információit, de aztán váratlanul visszavonták azokat.

Related posts